Česta pitanja
Kako radi dizalica topline?
Električna dizalica topline radi poput ekspres lonca, tako da grije vodu do ključanja i pretvara je u paru. Budući da para ne može pobjeći van, sve više čestica pare dijeli sve manji prostor. Tlak raste, a s njim i temperatura vodene pare. Hrana se kuha brže. Međutim, u dizalici topline u paru se, umjesto vode, pretvara posebno rashladno sredstvo. A za to su dovoljne niske temperature okoline. Tlak toliko povećava temperaturu pare rashladnog sredstva da tu toplinu možete koristiti za grijanje i uštedjeti do 75 posto fosilnih goriva. Uvjerite se sami!
Tko ugrađuje i održava dizalice topline?
Naše dizalice topline ugrađuju naši ovlašteni instalateri. Vaillantovi ovlašteni instalateri imaju visoku razinu tehničke stručnosti i nude izuzetnu kvalitetu usluge u svakom koraku svoga rada. Oni prolaze obuku u našem edukacijskom centru kroz teoretski i praktičan rad i upoznati su sa svim procesima i postupcima vezanim uz Vaillantova jamstva.
Gdje se ugrađuje dizalica topline?
Gdje se ugrađuje dizalica topline?
Unutarnje jedinice dizalica topline obično su ugrađene u podrumsku kotlovnicu ili pomoćnu prostoriju, baš kao i drugi sustavi grijanja. U tim se prostorijama uređaji mogu ugraditi u blizini zida ili u kutu. Za dizalicu topline zrak/voda, osim unutarnje jedinice, treba vam i vanjska jedinica. Obično je postavljena u vrtu, dvorištu, na krovu garaže.
Koliko prostora treba dizalici topline?
U Vaillantu ulažemo mnogo truda u dizajniranje što je moguće kompaktnijih uređaja koji zauzimaju samo onoliko prostora koliko je apsolutno nužno. Model flexoCOMPACT exclusive, na primjer, visok je 186 cm, širok 56 cm i dubok 72 cm te je velik poput ormara. Vanjska jedinica modela aroTHERM Split nije veća od male komode, a čak je i model uniTOWER s integriranim spremnikom za vodu obujma od 190 litara sa svojom visinom od dva metra pogodan za ugradnju u standardne podrumske prostorije.
Kako toplina okoline ulazi u objekt?
Toplina iz zemlje izravno se izvlači sondama ili kolektorima, toplina iz podzemnih voda izvlači se pomoću usisnog i apsorpcijskog zdenca, a toplina iz zraka uzima se izravno preko vanjske jedinice dizalice topline.
Toplina zraka – kako radi dizalica topline zrak/voda
Dizalice topline zrak/voda koriste toplinu iz okolnog zraka, čak i na vanjskim temperaturama do -20 °C. Da bi to mogle, nije im potrebna ni bušotina ni dio zemljišta kao izvor, nego samo područje za postavljanje vanjske jedinice. Zračne dizalice topline idealne su za modernizaciju postojećih sustava grijanja i lako se mogu proširiti, na primjer dodavanjem fotonaponskih ploča ili plinskog kondenzacijskog uređaja. Ljeti funkcija aktivnog hlađenja pruža svježu udobnost.
Vanjska jedinica aroTHERM Split predaje energiju iz zraka unutarnjoj jedinici uniTOWER.
Toplina podzemnih voda – kako radi dizalica topline voda/voda
Dizalice topline voda/voda koriste toplinu podzemnih voda uz pomoć službeno odobrenog usisnog i apsorpcijskog bunara. Toplina se izdvaja iz podzemnih voda i vraća u prirodni tok. Ako je kvaliteta i količina podzemnih voda dostatna, u ovu svrhu mogu se koristiti i postojeći bunari. Dizalice topline voda/voda vrlo su učinkovite tokom cijele godine zbog visokih prosječnih temperatura podzemnih voda od preko 10 °C. S pravom opremom mogu se ljeti koristiti kao oblik pasivnog hlađenja.
Usisni i apsorpcijski bunar ulazi u podzemne vode da bi osigurao izvor energije dizalici topline ugrađenoj u objektu i povrat iste vode nazad u podzemni tok.
Toplina iz zemlje – kako radi dizalica topline zemlja/voda
Dizalice topline zemlja/voda koriste toplinu pohranjenu u zemlji, i to uz pomoć dubinske sonde ili kolektora, ovisno o uvjetima u tlu i veličini zemljišta. Dubinska sonda okomito se umeće u zemlju do dubine od 100 m nakon bušenja rupe. Geotermalni kolektor ugrađuje se vodoravno na dubini od 1,20 do 1,50 metara. U oba se slučaja kao medij za prijenos topline koristi mješavina glikola i vode otporna na smrzavanje. Dizalice topline zemlja/voda mogu osigurati polaz vrlo visoke temperature i stoga su posebno prikladne za moderniziranje postojećih sustava grijanja. S pravom opremom mogu se koristiti kao oblik pasivnog hlađenja.
Geotermalni kolektori, koji su ugrađeni ispod zemlje u vijugavim pravcima za crpljenje topline, cijevima prosljeđuju toplinu dizalici topline u objektu.
Kakvi financijski poticaji postoje za dizalice topline?
Koja je dizalica topline najbolja za mene?
Koja je dizalica topline najbolja za vaš objekt, ovisi o mnogo čimbenika, na primjer:
• Je li riječ o novogradnji ili o modernizaciji?
• Koliko osoba živi u vašem kućanstvu?
• Koliko vode trošite?
• Imate li dostupan vrt?
• Smiju li se na vašoj parceli raditi bušotine do podzemnih voda?
Tijekom faze definiranja ideje potrebno je odgovoriti na ta i mnoga druga pitanja da bi se vaša dizalica topline mogla precizno projektirati sukladno vašim potrebama.
Bez obzira na to odlučite li se za zrak, zemlju ili podzemne vode kao izvor topline, Vaillant vam nudi mogućnost da predvidite savršeno grijanje i hlađenje dizalicom topline za svoju kuću ili stambenu zgradu.
Zašto odabrati dizalicu topline?
Dizalice topline imaju mnogo prednosti i daju vam dobar osjećaj da činite pravu stvar za sebe i okoliš.
• Neovisnost: Dizalica topline čini vas neovisnima o promjenjivim cijenama energije fosilnih goriva.
• Ekološka osviještenost: Gotovo da nemaju štetnih utjecaja na okoliš.
• Niski troškovi grijanja: Uštedite do 75 % na fosilnim gorivima.
• Fleksibilnost: Uživate u pogodnostima grijanja vašeg doma, kao i u opcionalnoj toploj vodi i hlađenju stambenog prostora. Svoje grijanje možete pretvoriti u hibridni sustav i na zahtjev možete uključiti druge obnovljive izvore energije.
Koliko je glasna dizalica topline?
Dizalice topline iz Vaillanta među najtišima su na tržištu. Niska razina buke znači da je vanjsku jedinicu dizalice topline zrak/voda moguće bez problema postaviti u gusto naseljenim područjima. To se na primjer odnosi na kuće u nizu i kuće u gradu, s obzirom na to da bi u tim područjima mogli postojati propisi o maksimalnoj buci.
Može li dizalica topline i hladiti?
Dizalice topline ne generiraju samo toplinu nego i hlade kada je sustav prikladno konstruiran. Ovisno o izvoru energije okoline i potrebama objekta, vaša dizalica topline hladit će aktivno ili pasivno.
Aktivno hlađenje
U slučaju da je riječ o aktivnim sustavima hlađenja, sobna se temperatura može smanjiti. Da bi se to postiglo, krug grijanja toplinske crpke radi u suprotnom smjeru. Zgrada je tada izvor topline, a okolina – odnosno zrak, zemlja ili podzemne vode – postaje potrošač topline.
Pasivno hlađenje
U slučaju da je riječ o pasivnim sustavima hlađenja, sobna se temperatura može smanjiti. Da bi se to postiglo, rashladni se krug dizalice topline isključi, a temperatura zemlje ili podzemnih voda prenosi se na vodu unutar objekta. Ovo prirodno hlađenje jedva da koristi električnu energiju.
Što znače iznosi koeficijenata učinkovitosti, COP-a i SCOP-a?
Vaillantove dizalice topline postižu visoke koeficijente učinkovitosti (COP – coefficient of performance) zbog savršenog međudjelovanja svih ugrađenih komponenti. COP opisuje omjer između nužne pogonske energije, koja se sastoji od električne struje i korištenih obnovljivih energija. Drugim riječima, radi se o omjeru energije koja se dodaje u obliku električne energije da bi sustav radio te energije koja se dobiva iz temperature okoline i koju sustav koristi za reguliranje temperature u zgradi. Na primjer, COP koji iznosi 4 znači da je potreban 1 kilovat električne energije da bi se dobila 4 kilovata energije grijanja, što znači da tri četvrtine energije grijanja dolaze iz okoline.
Viši COP znači veću učinkovitost, a time i niže tekuće troškove.
Budući da se COP određuje na temelju definiranih radnih točaka, poput vanjske temperature od 2 °C i temperature polaza od 35 °C (A2/W35), a temperatura izvora i temperatura polaza u sustavu grijanja stalno se mijenjaju, prosječna se vrijednost računa kroz godinu i time se dobiva sezonski koeficijent učinkovitosti (SCOP – seasonal coefficient of performance).